Strona używa ciasteczek (cookies) do notowania liczby odwiedzin

Wontony w teorii

Wontony to jednowarstwowe uchwytujące (skrzelowe) sieci rybackie. Prostokątny płat tkaniny sieciowej obsadza się na wspólnych linkach, nadborze i podborze (górnej i dolnej) oraz dwóch bocznych. Oczka w wontonach dostosowane są do poprzecznego przekroju ryby co zapewnia łatwość wpadania ryb w sieć.

Ten gatunek sieci rybackiej cechuje wyjątkowa selektywność, dzięki dobraniu odpowiedniego rozmiaru oczek oraz grubości tkaniny sieciowej możemy łowić ryby pożądanego rozmiaru oraz gatunku. Większe ryby się nie zakleszczą a mniejsze przepłyną. Wontony zanurzają się w pozycji pionowej dzięki wmontowanemu w linkę dolną obciążeniu i zamontowanym na górnej lince pływakom.

Wontony istniały również w czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej. Używano wtedy włókien naturalnych z wewnętrznej kory cedru. Dołączano kamienie do dolnej części służące jako obciążenie oraz kawałki drewna na górze zapewniające wyporność i utrzymanie w pionie. Wontony to sieci rybackie, które dostosowywały się do wszystkich kultur na całym świecie. W Japonii znane są od ponad 3000 lat.

Produkuje się wontony na głębokość (wysokość) od 1 metra do 8-10 metrów, oraz na dowolną długość dochodzącą do kilkuset metrów.

Długość wontonu zależy od:
- zapotrzebowania
- szerokości akwenu (wielkości)

Możemy spotkać się z importowanymi wontonami z Chin. Jest to tani odpowiednik wontonu pakowany po 80 - 100 metrów. Z niską ceną połączona jest niska jakość produktu, typowa jednorazówka. Dobry wybór dla amatorów, którzy chcą raz w roku coś odłowić ze stawu, jeziora bądź rzeki.

Wontony ze względu na materiał z jakiego są wykonane dzielimy na trzy grupy:

  • - stylonowe
  • - żyłkowe
  • - żyłkowe sploty

Wontony - dobór materiału z jakiego ma być wykonana sieć nie jest bez znaczenia, każdy materiał ma zalety oraz wady.

Wontony stylonowe (czyli z przędzy stylonowej) charakteryzują się większą wytrzymałością oraz trwałością lecz są widoczne dla ryby w ciągu dnia w wodzie. Dlatego wontony stylonowe używamy podczas łowienia w ciągu nocy np. zastawiamy sieć przed zmierzchem, a rano jak się rozwidni zbieramy.

Wontony żyłkowe - wykonane są z pojedynczej żyłki, cechują się wyjątkowo dobrą łownością zarówno w dzień jak i w nocy. Ten rodzaj materiału wybierają zawodowcy i profesjonaliści. Jeżeli chodzi o wytrzymałość ich żywotność będzie krótsza od sieci stylonowych, są również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli łowność jest pożądaną cechą przy zakupie sieci typu wonton to ten materiał będzie najlepszym wyborem.

Wontony żyłkowe sploty – są wykonane ze splotu 3, 4, 5 lub 6 cienkich żyłek. Jest to najnowszy wykorzystywany do produkcji sieci typu wonton materiał. Łączy w sobie cechy stylonu oraz żyłki, nie wszystkie. Jest przede wszystkim bardzo łowny w dzień oraz w nocy. Wytrzymalszy od zwykłej żyłki na uszkodzenia mechaniczne. Jednakże każdy materiał ma swoją wadę, jeżeli chodzi o żyłkę ze splotu po dłuższym okresie użytkowania pomiędzy żyłki dostają się zabrudzenia z wody, które zasychają przez co tkanina staje się sztywniejsza, odbija się to na łowności sieci.

Uwaga
Na łowność sieci typu wonton oprócz materiału ma wpływ przede wszystkim obszycie, czyli to aby producent nie oszczędzał na materiale i użył odpowiedniej jego ilości do wyprodukowania sieci. Jeżeli współczynnik naboru (czyli materiału użytego do produkcji sieci) będzie zbyt mały to najlepszy materiał nic nie da i sieć nie będzie łowiła ryb. Sieć na pierwszy rzut oka będzie wyglądała tak samo ale dopiero w wodzie okaże się czy jest łowna czy nie.

Bez względu na materiał z jakiego jest wykonany wonton, po jego zużyciu zawsze istnieje możliwość ponownego wstawienia nowej tkaniny sieciowej na stare linki. Polega to na ręcznym odpruciu starej tkaniny oraz wszyciu nowej tkaniny sieciowej. Linki mogą być wykorzystywane niezliczoną ilość razy. Jest to tańsze rozwiązanie od kupna nowej sieci ponieważ odchodzi cena linki górnej oraz dolnej.

Odnośnie wyboru linki górnej (nadbory) jej dopasowanie ma również znaczenie. Na stawy oraz jeziora używamy głównie linek typu korklina, można obszyć również linką z oddzielnymi pływakami. Na rzeki natomiast stosujemy wyłącznie linkę z oddzielnymi pływakami aby prąd wody nie zwijał sieci.

Zobacz naszą ofertę w sklepie internetowym:

Produkujemy sieci rybackie typu: drgawica, wonton, żak, niewód, rzutki sieciowe, wińciorki. Każda sieć, która jest dostępna w sklepie może być dowolnie skonfigurowana na życzenie klienta (zmiany długości, wysokości, oczka).

Posiadamy w sprzedaży akcesoria: korki, jadra (tkaniny sieciowe) linki, linki ołowiane, linki pływające, kraty, itp. Wszystkie wykonane przez nas sieci rybackie są uszyte ręcznie w tradycyjny, bardzo solidny sposób.

Drgawice - Markur sieci rybackie



  • Drgawice drygawice sieci rybackie
  • Niewody informacje